Pielmieni to pyszne, małe pierożki nadziewane mielonym mięsem. Od polskich pierogów różni je nie tylko rozmiar, ale i użycie surowego mięsa – nadzienie gotuje się razem z całym pierożkiem. Danie to pochodzi z kuchni rosyjskiej, a dokładniej z rejonów Syberii i Uralu. Stanowiło ono idealne pożywienie dla ludności tamtejszych terenów. Myśliwi wyruszający na polowanie zabierali ze sobą zamrożone pielmieni, które mogli z łatwością ugotować „w trasie”.
Z podanych ilości wyszło mi ok. 140 sztuk (wycinałam kółka o średnicy 6cm). 50 sztuk to godny obiad dla dwóch dorosłych osób, pozostałe pierożki można zamrozić. Najwygodniej jest mrozić surowe pierożki – najpierw wyłożyć je na drewnianą deskę posmarowaną olejem i włożyć na niej do zamrażarki na kilka godzin. Kiedy zamarzną, przesypać je do szczelnie zamykanego pojemnika lub woreczka strunowego. Dzięki temu pierożki nie posklejają się i łatwiej będzie je rozmrozić. Takie pierożki najlepiej rozmrozić w lodówce a potem ugotować tak samo jak świeże.
Składniki
Ciasto:
- 500g mąki pszennej
- 250ml gorącej wody
- szczypta soli
- 40g masła
Nadzienie:
- 700g mielonego mięsa wieprzowego lub wołowego, może być mieszane
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 100-150ml bulionu lub wody
- łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
- cebula
- ząbek czosnku
Przygotowanie
Ciasto:
🔸Masło rozpuścić w gorącej wodzie, dodać sól, mąkę, wymieszać łyżką a następnie wyrobić na gładkie ciasto.
🔸Ciasto przykryć ściereczką i odłożyć na 30 minut.
Nadzienie:
🔸Cebulę pokroić w drobniutką kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z mięsem.
🔸Dodać sól, pieprz i 100ml płynu. Wymieszać aż powstanie wilgotna masa, w razie potrzeby dodać trochę więcej płynu.
🔸Z ciasta urywać po kawałku wielkości pięści, cienko rozwałkować i powycinać małe kółka o średnicy ok. 6 cm.
🔸Na środek kółka wyłożyć łyżeczkę nadzienia, ciasto złożyć na pół i skleić brzegi jak w tradycyjnym pierogu. Następnie dwa końce pieroga należy skleić ze sobą aby powstało "uszko".
🔸Ulepione pielmieni trzymać pod ścierką aby nie wyschły. Można je zamrozić lub od razu ugotować - w dużym garnku zagotować wodę z liściem laurowym i łyżką oleju. Gotować partiami po ok. 4 minuty.
🔸Podawać polane masłem, śmietaną/jogurtem i z dużą ilością świeżo mielonego pieprzu.