fbpx
Strona główna » Poradnik » Domek z piernika – instrukcja krok po kroku + szablon w dwóch wersjach

Domek z piernika – instrukcja krok po kroku + szablon w dwóch wersjach

Dodane przez Alicja Ogonowska

Zawsze marzyłam, żeby w święta pojawił się u mnie domek z piernika. Długo się tego bałam, no bo przecież nie jestem mistrzynią lukrowania, ale odkąd raz się zdecydowałam już wiem, że stanie się to moją coroczną tradycją. Ta instrukcja krok po kroku pozwoli każdemu przygotować prosty domek i udekorować go według własnej wizji.

Domek doskonale się przechowuje, spokojnie może poleżeć przez kilka miesięcy na półce. Do tego pięknie pachnie i faktycznie pomaga wczuć się w klimat świąt! Korzystając z wyciętych okienek, do środka można włożyć lampki.

Poniżej podaję swój przepis. Te proporcje starczą na jeden duży domek (szablon nr 1) lub dwa mniejsze (szablon nr 2, te domki mają podstawę z kartonu).

Składniki na domek z piernika

– 150g cukru
– 150g miodu (jako, że domek ma być tylko ozdobą to polecam skorzystać z tańszego, sztucznego miodu)
– 250g masła lub margaryny
– 600g mąki pszennej
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 20g przyprawy do piernika
– 1 łyżka kakao
Lukier:
– 1 białko
– ok. 180g cukru pudru (+/-, zależy od wielkości jajka)

Szablon

Przygotowany do druku szablon wszystkich ścian dużego domku z piernika to szablon nr 1.. Szablon nr 2 to dwa mniejsze domki. Wystarczy je wydrukować, wyciąć i odrysować na pierniku!

Instrukcja wykonania

Wideo z instrukcją krok po kroku

🔸W garnku na małym ogniu rozpuścić cukier, miód i masło. Odstawić do wystudzenia.
🔸W misce wymieszać mąkę, sodę, przyprawę do piernika i kakao.
🔸Do suchych składników dodać wystudzone mokre składniki, wyrobić ciasto na gładką masę.
🔸Schłodzić ciasto w lodówce przez 20 minut.
🔸Przygotować szablony, najlepiej wydrukować je lub odrysować na papierze technicznym. W przypadku większego domku potrzebne będą 4 ściany, 2 połacie dachu i podstawa. Ciasto podzielić na 7 mniej więcej równych części. Jeśli chcecie zrobić dwa mniejsze domki, wówczas potrzebne będą 4 połacie dachu, 4 ściany ściany szczytowe i 4 ściany boczne. Podstawy mniejszych domków wycinane są z kartonu. Ciasto na dwa mniejsze domki podzielić z grubsza na 12 części.
🔸Zaczynając od ścian szczytowych (tych ze spiczastą górą), każdy kawałek ciasta rozwałkować bezpośrednio na papierze do pieczenia na grubość ok. 3mm. Przyłożyć do niego wybrany szablon i wyciąć ciasto. Resztkę ciasta odłożyć, przyda się gdyby zabrakło go przy większych ścianach.


🔸Jeśli chcemy mieć otwory, należy wyciąć je za pomocą noża lub foremki, ale nie wyjmować ciasta z dziury – podczas pieczenia ciasto lekko urośnie i otwory mogłyby się zniekształcić.
🔸Każdą blachę piec w 180 stopniach przez 10-12 minut, aż brzegi zaczną się rumienić. Delikatnie przełożyć na kratkę, wyciągnąć ciasto z otworów i wystudzić – ciasto stwardnieje!

Dekoracja

🔸Przygotować lukier – białko miksować przez kilka minut z cukrem pudrem aż do powstania gładkiej, błyszczącej masy. Kropla zrobiona np. wykałaczką powinna delikatnie się rozlać i zaraz zastygnąć. Jeśli lukier za bardzo się rozlewa, należy dodać więcej cukru pudru i ponownie go utrzeć. Jeśli zamiast kropek robią się stożki można dodać kilka kropel wody i dokładnie wymieszać. Najpierw robię trochę rzadszy lukier do dekoracji. Następnie do reszty lukru dodaję więcej cukru pudru i ponownie go ucieram – dzięki temu otrzymuję gęstszy lukier do mocowania.
🔸Dekoracja domku – wystarczy puścić wodze fantazji. Do dekoracji przyda się rękaw cukierniczy z końcówką o małym otworze. W razie problemów/pomyłek można sobie pomagać wykałaczką.
WAŻNE – lepiej najpierw udekorować domek, tak jest o wiele wygodniej.

Składanie domku z piernika

🔸Korzystając z gęstego lukru (można dodatkowo zagęścić lukier użyty do dekoracji) należy poskładać domek „do kupy”. Najpierw na blacie układamy podstawę domku (w przypadku mniejszych domków należy wyciąć kawałek kartonu), wyciskamy lukier wzdłuż jednego z dłuższych boków. Przykładamy odpowiadającą ścianę i podpieramy ją np. szklanką. Tak samo postępujemy ze ścianą na przeciwko. Wyciskamy dodatkową porcję lukru od środka, aby wzmocnić mocowanie. Czekamy kilka minut aż lukier zastygnie.

🔸Następnie należy przystąpić do mocowania ścian szczytowych – pokryć lukrem krótszy bok podstawy oraz obrys ściany szczytowej. Przyłożyć do domku, podeprzeć szklanką, odczekać aż lukier zastygnie. Tak samo postąpić z przeciwległą ścianą. Dodać dodatkową ilość lukru od środka domku.

🔸Kiedy ściany są już zastygnięte, można przystąpić do mocowania dachu. Należy pokryć lukrem trzy krawędzie dachu i przykleić do nich jedną połać dachową. Podeprzeć, poczekać aż lukier zastygnie. Zastępnie należy pokryć lukrem cały obrys ostatniego otworu, przyłożyć drugą połać dachową i odstawić do zastygnięcia.

Końcowy efekt po wykonaniu dwóch mniejszych domków:

Zobacz również

Zostaw komentarz


The maximum upload file size: 8 MB.
You can upload: image, document.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.