Polvorones to pyszne hiszpańskie ciastka z migdałami, które są tradycyjnie przygotowywane na święta Bożego Narodzenia. Ich nazwa pochodzi od słowa „polvo”, co oznacza „proszek”, ponieważ ciastka są bardzo kruche i rozpływają się w ustach jak proszek.
Polvorones są popularne nie tylko w Hiszpanii, ale także w innych krajach latynoamerykańskich, takich jak Meksyk i Kostaryka. Są one również często sprzedawane w sklepach z przyprawami i specjalnych sklepach z delikatesami w całej Europie. Każde ciastko jest osobno pakowane w papierek.
Tradycyjny przepis na polvorones zakłada użycie smalcu, co dodaje im niepowtarzalnego, delikatnego smaku. Smalec odpowiada również za ich wyjątkową kruchość. W moim przepisie pokażę, jak przygotować pyszne polvorones w domu. Przygotujcie się na chwilę relaksu i delektowania się pysznymi, kruchymi ciastkami z migdałami!
Mantecados
Inne, bardzo popularne hiszpańskie ciastka to mantecados. Ich nazwa wywodzi się od słowa „manteca”, czyli smalec. Często ciężko określić dokładne różnice pomiędzy mantecados a polvorones. Oba rodzaje ciastek wypieka się z mąki, cukru i smalcu. Polvorones zawsze zawierają migdały, natomiast mantecados mogą zawierać inne dodatki. Różni je również kształt – mantecados są zazwyczaj okrągłe, a polvorones owalne. Jak widać na zdjęciu, moja wersja nie jest w 100% tradycyjna, ale obiecuję że smakują tak samo jak polvorones które jadłam w Hiszpanii!
Składniki na polvorones
- 350g mąki pszennej
- 90g mąki migdałowej
- 130g smalcu
- 70g cukru pudru
- 50g migdałów w płatkach
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Przepis na polvorones
🔸Na dużą patelnię wsypać mąkę, mąkę migdałową i pokruszone płatki migdałowe.
🔸Podgrzewać przez kilka minut często mieszając aż całość lekko się zarumieni. Takie prażenie można zrobić też w piekarniku. Uważać aby nie przypalić składników! Odstawić do ostudzenia.
🔸Do mąk dodać smalec, cukier puder (polecam go przesiać) i cynamon. Całość ugnieść rękami na zwartą masę. Masa powinna dać się uformować w kulkę, ale rozsypać pod naciskiem. Jeśli jest zbyt sypka, dodać trochę więcej smalcu.
🔸Ciasto schować do lodówki na ok. 1 godz.
🔸Po tym czasie nabierać ciasto łyżką, formować na zwartą kulkę i rozpłaszczać ją na krążek.
🔸Ciastka ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nie rosną ani się nie rozlewają, można więc układać je dość blisko siebie.
🔸Piec w 170 stopniach przez 25 minut. Uważać aby ich nie przypalić.
🔸Po ostygnięciu posypać cukrem pudrem i przechowywać w szczelnym pojemniku.