Żurek zdecydowanie znajduje się na szczycie listy moich ulubionych zup. Szczególne miejsce w moim sercu ma żurek jedzony w górach – czy to podczas pieszych wędrówek, czy w przerwie od szusowania po stoku. Na szczęście nie trzeba jechać w góry, ani czekać na Wielkanoc. Żurek jest dobry na każdą okazję.
Składniki na żurek – 4 duże porcje
- 1.5 litra bulionu
- 500g wędzonych kości lub boczku
- 500 ml zakwasu na żurek, np. z tego przepisu
- 4 białe kiełbasy
- łyżka majeranku
- kilka łyżek kwaśnej śmietany 18%
- kilka łyżek mąki żytniej 2000
- opcjonalnie sok z cytryny
Przygotowanie
- Do bulionu dodać wędzonkę i gotować ok. 30 minut.
- Dodać białą kiełbasę i gotować na małym ogniu ok. 15 minut.
- Żurek doprawić majerankiem. Dodać cały zakwas, zagotować i gotować ok. 10 minut. Aby zagęścić zupę można dodać kilka łyżek mąki żytniej.
UWAGA: mąkę należy najpierw wymieszać z chochlą żurku w osobnej miseczce, w przeciwnym razie mogą zrobić się grudki. - Zupę zdjąć z ognia, opcjonalnie doprawić do smaku sokiem z cytryny. Żurek można zabielić kwaśną śmietaną. Tak jak w przypadki mąki należy ją najpierw wymieszać z chochlą zupy, aby się nie zwarzyła.
- Kiełbasę i wędzonkę wyciągnąć z garnka, pokroić na kawałki (chociaż kości to polecam jednak obgryźć :D), wyłożyć na talerz.
- Nalać zupy na talerz, doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
- Podawać z ugotowanym na twardo jajkiem, chlebem lub tłuczonymi ziemniakami z podsmażoną cebulką.
1 comment
[…] Rozpoczęcie produkcji warto zaplanować sobie na co najmniej tydzień przed Wielkanocą. Zakwas na żurek przygotowany na bazie samej mąki potrzebuje około 7 dni do nabrania kwaśności. Zależy to jednak od temperatury otoczenia. W ciepłym mieszkaniu fermentacja zajdzie szybciej niż w chłodnym. Gotowy zakwas można przechowywać do 2 tygodni w lodówce, dlatego lepiej zrobić go z wyprzedzeniem, niż stresować się czy zdążymy na czas.Zapraszam również na prosty, domowy żurek – Żurek – sprawdzony przepis na Wielkanocny klasyk. […]